Schładzalniki do mleka są niezwykle ważnym elementem każdego gospodarstwa mlecznego. Naczynia tego typu służą do przechowywania oraz schładzania mleka.
Wstępna obróbka mleka wymaga, aby maksymalnie w ciągu dwóch godzin od zakończenia udoju mleko było schłodzone do temperatury 6-8°C. Później, aż do odbioru go z gospodarstwa przez producenta, musi być przechowywane w temperaturze 4-6°C. Nowoczesne schładzalniki do mleka są niezawodne. Wykorzystują nowoczesne technologie i zapewniają najwyższą higienę.
Dlaczego schładzanie mleka jest tak ważne?
Dzięki odpowiedniemu schłodzeniu mleka możliwe jest otrzymanie produktu o optymalnej bakteriologicznej jakości. Im szybciej mleko zostanie schłodzone, tym będzie dla nas bezpieczniejsze i zdrowsze. Po udoju mleko ma temperaturę około 35°C. W takiej temperaturze bardzo szybko rozwijają się drobnoustroje. Aby zahamować ten niebezpieczny dla zdrowia konsumentów proces, należy jak najszybciej je schłodzić. Przekładając to na finanse – lepszej jakości mleko osiąga wyższe ceny, więc inwestycja w dobrej jakości schładzalnik do mleka przełoży się bezpośrednio na zyski z jego sprzedaży.
Cechy profesjonalnego schładzalnika do mleka:
• Wydajny
• Oszczędny
• Zautomatyzowany
• Prosty w obsłudze
• Ekologiczny
• Nadzorowany zdalnie
Jak to działa?
Schładzalniki składają się z agregatu chłodniczego, mieszadeł i urządzeń sterowniczych, które nadzorują temperaturę i szybkość wirowania mieszadeł. Materiał, z którego wykonane są takie zbiorniki to stal nierdzewna z gumowymi elementami. Pojemności zbiorników są różne, więc z łatwością można dopasować odpowiedni zbiornik do potrzeb swojego gospodarstwa. Zbiorniki te mają podwójną ściankę. Między tymi dwoma ściankami przemieszcza się czynnik chłodzący (najpopularniejszy jest freon albo amoniak). Mieszadło napędzane przez silnik elektryczny jest odpowiedzialne za stałe mieszanie mleka. Dzięki temu w całym zbiorniku utrzymywana jest równomierna temperatura. Zbiorniki wyposażone są też w specjalną warstwę izolacyjną, która nie dopuszcza do zmian temperatury chłodzenia. Podczas procesu chłodzenia mleka następuje wymiana ciepła. Z każdego litra ochłodzonego mleka uzyskujemy energię, którą możemy wykorzystać np. do ogrzania wody w gospodarstwie.