Zadzwoń do Nas Tel. (24) 25 23 403
Godz. pracy 8.00 - 16.00
Kajew 142 99-340 Krośniewice
Close
Kajew 142 99-340 Krośniewice
Tel. (24) 25 23 403 janblaszczyk4@wp.pl
Koszt eksploatacji i konserwacji klimatyzacji domowej

Koszty

Pobór energii elektrycznej przez urządzenia klimatyzacyjne jest stosunkowo niewielki, ale przy długim używaniu może urosnąć do znaczącej kwoty. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Te o najwyższej klasie „A” z 1 kW pobranej energii elektrycznej wytwarzają ok. 3,2 kW mocy chłodniczej. Urządzenia o klasie energetycznej „D” z 1 kW wytworzą tylko ok. 2,6 kW mocy chłodniczej. Zatem 1 godzina pracy urządzenia o mocy chłodniczej 2,5 kW, przy cenie brutto prądu ok. 0,6 zł/kWh wyniesie dla urządzenia o klasie:

  • A: 1h x 2,5 kW / 3,2 x 0,6 zł = 0,47 zł
  • D: 1h x 2,5 kW / 2,6 x 0,6 zł = 0,58 zł

Konserwacja klimatyzacji polega na jej okresowym czyszczeniu i uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Utrzymanie higieny urządzenia jest bardzo ważne, bowiem skropliny wody i utrzymująca się wilgoć sprzyjają rozwojowi pleśni i drobnoustrojów, które mogą zagrażać zdrowiu. Czyszczenie należy przeprowadzić przynajmniej raz do roku. Koszt przeglądu wraz z czyszczeniem wynosi ok. 180 zł brutto.

Czy warto instalować klimatyzację w domu?

Idea korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych w warunkach domowych ma wielu zwolenników i przeciwników. Narosło wiele uprzedzeń obwiniających klimatyzację za pogorszenie stanu zdrowia korzystających z niej osób. Zresztą w wypadku klimatyzacji samochodowej też tak było. Klimatyzatory to tylko urządzenia i trzeba umieć z nich korzystać. Szukanie ulgi dla przegrzanego upałem ciała w strudze bardzo chłodnego powietrza może skutkować przeziębieniem, a zaniedbanie czyszczenia urządzeń infekcją.
Współczesne urządzenia posiadają wystarczająco zaawansowane możliwości regulacji, aby można z nich było bezpiecznie korzystać. Oczywiście niezbędny jest rozsądek i dokładne zapoznanie się z instrukcją użytkowania.